First sessions with Rock Star 2016 / Pierwsze treningi z Rock Starem 2016

In the last week on April me and Tomasz came to Plattling in Germany, where will take place The European Championships. In that time weather was a little bit freaky – sometimes was snowing, sometime was sunny. I’ve just picked up my new Rock Star 2016 and wanted to try it as soon as possible so I didn’t wait for better weather.

Ostatni tydzień kwietnia razem z Tomkiem pojechaliśmy do Plattlingu. Miejscowości w Niemczech, gdzie odbędą się Mistrzostwa Europy w tym roku. Na miejscu pogoda była trochę zwariowana, raz padał śnieg, a zaraz potem wychodziło słońce. Dopiero, co odebrałam mojego nowego Rock Stara 2016 i jak tylko dojechaliśmy na miejsce poleciałam go wypróbować.

zofia-tula

I started from warm up in the flatwater section above the Isarwelle and I was very satisfied how easy are carthweels and splitweels on a flat water but real test run started in the hole. I thought about to try do entry Mc Nasty which is working pretty good in rock star 2014. I was very happy when I made it in my first entry. I needed a little bit time to get used to the new boat shape and then I started to do what I love the most – flying high in kayak 😉 I was worried about shape differences of the bow between 2014th and the new model but Loops and Space Godzillas are even easier in Rock Star 2016.

zofia_tula

Zaczęłam od rozgrzewki powyżej odwoju i od razu zauważyłam, że dużo łatwiej robi się figury obrotowe takie jak carthweele i splitweele. Pierwsze wejście do odwoju zaczęłam od próby Entry Mc Nasty i byłam zaskoczona, kiedy od razu wyszło 😉 Później trzeba było troszkę się przyzwyczaić do innego kształtu łódki ze zgraniem ruchów ciała. Nie trwało to zbyt długo i zaczęłam robić to co kocham najbardziej, czyli „latać” w kajaku 😉 Pomimo moich obaw, apropo innego kształtu dziobu loopy i spacegodzille robi się bardzo łatwo 😉

After a couple days in Plattling we came back to Tomasz’s home city – Jelenia Góra. There is a little playspot where it’s easy to learn and to improve difficult moves. I worked there with my phonikses and I started do it more often and bigger.

Po paru dniach spędzonych w Palattlingu wróciliśmy do rodzinnego miasta Tomka – Jeleniej Góry. Jest tam mały odwój, doskonały do nauki nowych figur. Podszlifowałam tam technikę z nowym kształtem kajaka. Dzięki temu Phonix Monkey zaczęło mi wychodzić znacznie częściej i wyżej 😉

Plattling

I’m really happy for paddling in new Rock Star 2016. For me both boats Rock Star 2014 and 2016 are great, but 2016th makes me feel more confident with vertical moves. I think 2016th Rock Star is really goood ballanced boat and that’s why it’s easier to make vertical moves like cartwheels, splithwheels.

Jestem zadowolona z nowego kształtu Rock Stara 2016. Dla mnie oba modele 2014 i 2016 są wspaniałe, ale w nowszym jest mi łatwiej wykonywać figury, zwłaszcza obrotowe.

Comments on “First sessions with Rock Star 2016 / Pierwsze treningi z Rock Starem 2016”

No comments, be the first to comment!

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.